Özel Arama

Etiketler: , , , , .

Bel ağrısı tedavisi ve Bel ağrısı egzersizleri- Resimli

Bel ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemi. Bel ağrısı nedenleri, sebepleri arasında yetersiz egzersiz yapılması, yanlış oturma şekilleri ve fizyolojik unsurlar vs. sayılabilir. Bel ağrısının nedenleri arasında hamilelik, bel zorlanması ve çalışma şeklimiz de sayılabilir. Bel ağrısı egzersizleri kasların geliştirilmesi ile ağrıların azalmasına yol açabilir. Sizlere bel ağrısı tedavisi kapsamında bel ağrısı egzersizleri sunmak istiyoruz. Ancak daha kapsamlı bir tedavi için bel ağrısı için hangi doktora gidilir derseniz, bir fizik tedavi uzmanını ziyaret etmenizi öneririz. Sporvakti.net vaktiyle sizlere bel ağrısı egzersizlerini sunuyoruz:

bel agrisi tedavisi bel agrisi egzersizleri


BEL AĞRILARINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ ?
Burada bel ağrılarından kendinizi koruyabilmeniz için doktorunuzun önerisi doğrultusunda yapabileceğiniz önemli egzersizleri bulacaksınız.
Öncelikle bel ağrılarından yakınıyorsanız sadece doktorunuzun size vereceği egzersiz programlarını uygulayınız. Bu sizin ileride karşılaşabileceğiniz problemleri en aza indirecektir ve tedaviye olan uyumunuzu arttıracaktır. Günlük egzersizlerde doktorunuzun size vereceği egzersiz süre ve sayılarına sadık kalınız.
Egzersiz sırasında meydana gelebilecek ağrı ve diğer rahatsızlıklarda programı keserek doktorunuza danışınız. Bu şartlarda egzersize devam etmek sakıncalıdır. Egzersiz yaparken nefesinizi tutmayın egzersize başlarken derin bir nefes alın ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Egzersize başlamadan önce ılık bir duş almak, uygun bir zemin seçmek, (sert, halı veya kilimle kaplı), rahat elbise seçimi, ve ayakkabılarınızı çıkararak egzersiz yapmak bu egzersiz programından görebileceğiniz faydaları arttıracaktır.
GEVŞEME- şekil 1
Egzersiz programına başlamadan önce 2-3 dakika sırt üstü uzanın. Beliniz düz, dizleriniz kıvrık olarak ayaklarınızı yere temas ettirin. Kollarınızı ve bacaklarınızı sallarken yavaşça nefes alıp vererek kaslarınızı yumuşatmaya çalışın. Unutmayın ki egzersiz programına gevşeme ile başlamak programın başarısını arttıracaktır.
TEK DİZ KALDIRMA- şekil 2
Sırt üstü uzanın ve her iki bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Bir dizinizi elleriniz yardımıyla yavaşça göğsünüze doğru getirin. 5′e kadar sayın. Bacağınızı yavaşça indirin, bu işlemi 5 kere yapın. Aynı egzersizi diğer bacağınızla da 5 kere tekrarlayınız. Bu egzersizi her gün kademeli olarak arttırarak 1ü’a kadar çıkarabilirsiniz.
ÇİFT DİZ KALDIRMA- şekil 3
Tek diz kaldırma egzersizindekileri her iki dizinizle yapınız (5′e kadar sayın ve 5 kere tekrarlayınız.)
KARIN EGZERSİZİ- şekil 4
Sırt üstü uzanın. Karın kaslarınızı içeri çekin. Sırtınızın zemine düz bir şekilde baskı uyguladığından emin olun. 5 ‘e kadar sayın. Gevşeyin. Bu hareketi 5 kere tekrarlayınız.
HAMSTRING KASLARINI GERME- şekil 5
Sırt üstü uzanın bir bacağınızı bükülü iken diğerini mümkün olabileceğince düz bir şekilde kaldırın ( ellerinizle yardımcı olabilirsiniz.) 5′e kadar sayın. Bacağınızı indirip gevşeyin hareketi 5 kere tekrarlayınız. Aynı işlemi diğer bacağınızla da tekrarlayınız.
HAMSTRING KASLARINI GERME- şekil 6
Yere oturun ve bir bacağınızı öne doğru uzatın. Diğer ayağınızı dizinize değdirin. Her iki elinizle düz bir şekilde öne doğru uzanın. Bu pozisyonda iken 5′e kadar sayın. Doğrulup gevşeyin. Diğer bacağınızı uzatıp egzersizi 5 kere tekrarlayınız.
KEDİ – DEVE EGZERSİZİ şekil-7
Ellerinizi omuz açıklığında kollar düz, dizleriniz ise bir miktar ayrık şekilde yere temas ettirin. Sırtınızı yavaşça yükseltin. Başınızı içeri doğru çekerek göğsünüze yaklaştırın. Bu pozisyonda 5′e kadar sayın. Sonra gevşeyin. Başınızı ileri bakacak kadar yukarı kaldırın. Sırtınızı çukurlaştırıp kalçalarınızı yukarı doğru itin. Bu pozisyonda iken 5′e kadar sayın. Sonra gevşeyin ve egzersizi 5 kere tekrarlayınız.
YARIM DOĞRULMA- şekil 8
Düz bir zemin üzerine sırt üstü uzanın. Çenenizi göğsünüze değdirin ve kollarınız, düz bir şekilde ellerinizle dizlerinize doğru uzanın. Karın kaslarınızı kullanarak başınız ve omuzunuzu kaldırın. Bu pozisyonda 5′e kadar sayın. Sonra sırt üstü uzanıp gevşeyin egzersizi 5 kere tekrarlayınız.
GÖVDE ROTASYONU- şekil 9
Sırt üstü uzanın ayaklarınızı yere koyarak hafifçe bükün ve her iki elinizle kalçanızın iki yanını tutun. I ler iki dizinizi bir yana doğru düşürürken başınızı karşı yöne doğru çevirin. 5′e kadar sayın. Gevşeyin aynı işlemi diğer yöne doğru tekrarlayın. Bu hareketi toplam 10 kere yapınız.
bel agrisi tedavisi bel agrisi egzersizleri
Kaynak: Abdi İbrahim

Bel ağrısı tedavisi ve Bel ağrısı egzersizleri- Resimli konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Konu: Bel ağrısı tedavisi ve Bel ağrısı egzersizleri- Resimli Bölüm: Egzersiz

Yoruma kapalı.